Opis ogólny rasy

1. Użytkowość.

Dzięki wrodzonym cechom psychicznym owczarek niemiecki jest bardzo dobrym psem użytkowym, szczególnie jako pies stróżujący, towarzyszący, obronny. Jego uzdolnienia węchowe w połączeniu z budową kłusaka znacznie ułatwiają mu tropienie śladów.

2. Osobowość i charakter.

Owczarek niemiecki długowłosy jest mniej temperamentny i bardziej opanowany niż owczarek niemiecki krótkowłosy, co czyni z niego bardzo dobrego psa rodzinnego, oczywiście potrzebującego konsekwencji i zdecydowania w prowadzeniu, szybko się uczy i nie sprawia problemów wychowawczych, jest doskonałym psem do towarzystwa i obrony, pod warunkiem, że właściciel zastosuje dyscyplinę, konsekwencję i nie wykaże uległości wobec psa. Owczarek niemiecki nie jest psem nadmiernie uczuciowym, zmiany właściciela znosi dosyć dobrze. Dzięki tym cechom, a także wrodzonej chęci stróżowania, obrony, pewności siebie, podatności na szkolenie, znalazł szerokie wykorzystanie w różnego rodzaju służbach.


3. Aktywność.

Owczarek niemiecki to pies przestrzeni – on kocha wolność. Jest to pies energiczny, w związku z czym decydując się na owczarka musimy zadać sobie pytania : czy mamy czas na zapewnienie odpowiedniej ilości spaceru dla podopiecznego, czy wolną chwilę wolimy spędzać przed telewizorem, czy raczej preferujemy czynny sposób odpoczynku.
Ogród i kojec to nie wszystko, ten pies powinien mieć zajęcie w postaci spacerów, czy uprawiania psich sportów.
Może być trzymany w mieszkaniu pod warunkiem, że zostanie mu zapewniony ruch na otwartym terenie. Bardzo często psy trzymane w mieszkaniu mają większy kontakt z właścicielem i więcej ruchu niż te trzymane na ogromnych posesjach, gdzie wtrącone do kojca spędzają w nim cały swój żywot.

4. Zdrowie.

Niezmęczalny, wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne, śnieg, deszcz, wysokie i niskie temperatury powietrza. Doskonale zimą czuje się na dworze leżąc na śniegu.
Układ pokarmowy owczarków zarówno długo- jak i krótkowłosych jest delikatny i może być wrażliwy na zmianę pożywienia, mogą wystąpić alergie pokarmowe, czasem problemy z trzustką, choroby stawów.

5. Pielęgnacja.

Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. W okresie wylinki usunięcie martwego podszerstka jest wskazane, ale niekonieczne.
Owczarek niemiecki prawdziwie długowłosy linieje bardzo rzadko – 1 raz do roku na wiosnę, ewentualnie u suki może wystąpić dodatkowa wylinka po cieczce i przebytej ciąży.